W dniu 4 sierpnia 2015 r. pod Sejmem RP odbyła się konferencja prasowa poświęcona sytuacji zawodowej pielęgniarek i położnych. Na konferencji, zorganizowanej przez OZZPiP pojawili się także parlamentarzyści:

* Leszek Miller – Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej,

* Jarosław Gowin – Szef Klubu Parlamentarnego Zjednoczona Prawica

oraz przedstawiciele innych związków zawodowych: Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (wiceprzewodniczący Zdzisław Szramik), Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Bloku Operacyjnego, Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Położnych.

Celem konferencji prasowej było zaalarmowanie (po raz kolejny) o dramatycznej sytuacji zawodowej pielęgniarek i położnych oraz przedstawienie aktualnego stanu negocjacji dotyczących wynagrodzeń i wpisania pielęgniarek i położnych do systemu zamawiania świadczeń z  Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na podwyżkę wynagrodzeń pielęgniarek i położnych proponowaną przez OZZPiP. Rządowa propozycja to tylko czasowy dodatek 174 złotych miesięcznie „na rękę”. Ze względu na niskie pensje pielęgniarki masowo emigrują zagranicę, gdzie są rozchwytywane. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych alarmuje, że jeśli nie zostanie wdrożone racjonalne rozwiązanie systemowe po prostu zabraknie pielęgniarek, które będą czuwały przy łóżkach chorych. Dlatego zaproponował kompromisowy projekt porozumienia.

Związek od lat zwraca uwagę na zaniedbania kolejnych rządów, które nie były w stanie rozwiązać problemu zbyt niskich płac pielęgniarek i położnych, nieadekwatnych do wykonywanej pracy, kwalifikacji zawodowych, poświęcenia, a przede wszystkim ogromnej odpowiedzialności. Przedstawiciele związku pod koniec 2014 roku postulowali podwyżkę w wysokości 1500 zł do wynagrodzenia zasadniczego, na którą jednak nie zgodziło się Ministerstwo Zdrowia. Rząd zaproponował 300 zł, ale brutto brutto, czyli pielęgniarka otrzymałaby ok. 174 złote „na rękę” i to jedynie przez gwarantowane 10 miesięcy. Mając na uwadze powyższą sytuację Związek złożył 3 sierpnia br. kompromisowy projekt, w którym Ministerstwo Zdrowia i NFZ zagwarantuje wzrost wynagrodzenia zasadniczego co roku o 500 zł przez kolejne 3 lata, przy czym będzie to rozwiązanie stałe, a nie czasowe i będzie obowiązywało również po 2018 roku.

[ POBIERZ KOMUNIKAT PRASOWY ]

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji video z konferencji: CZĘŚĆ I, CZĘŚĆ II.

źródło: www.ozzpip.pl